اموزش و نگهداری

کولر گازی باد گرم میدهد

دلایل باد گرم کولر گازی به همراه راه حل


چرا باد کولر گازی گرم است؟

کولر گازی یکی از وسایل سرمایشی بسیار کاربردی و از نیازهای اصلی هر خانه ای برای روزهای گرم سال محسوب می شود. این نوع کولر از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند و در صورت خراب شدن یا بروز هرگونه عیب و ایراد در آن ها، مشکلات مختلفی مانند گرم شدن باد رخ می دهد.

 

گاهی اوقات ممکن است کولر گازی در سلامت کامل باشد اما تنظیمات مخصوص آن برهم خورده باشد و دیگر نتواند عملکرد درستی ارائه دهد و محیط را خنک نکند. در برخی موارد نیز امکان دارد اجزا و قطعات کولر گازی مانند فیلترهای هوا، کندانسور، فن، کمپرسور و … خراب شده باشند. در ادامه به بررسی دلایل اصلی باد گرم کولر گازی می پردازیم.

1- گرفتگی فیلتر هوا

کثیف بودن فیلتر هوا رایج ترین علت باد گرم و خنک نکردن کولر گازی است. این فیلتر به مرور زمان به خاطر ورود ذرات مختلف و گرد و غبار موجود در هوا مسدود می شود. در نتیجه، جریان هوا در کولر دچار اختلال می گردد و مشکلات دیگری نیز به وجود می آید.

 

در نتیجه گرفتگی فیلتر هوا، کویل های خنک کننده جریان هوا نیز برفک می زنند. این برفک ها در طول زمان مسیر هوا را بیشتر مسدود می کنند و هوا نمی تواند به راحتی در مسیر کویل ها حرکت کند و خنک کند. بنابراین، باد خروجی دستگاه به جای سرد بودن، کم کم گرم می شود.

راهکار برطرف کردن این مشکل فقط تعویض فیلتر هوا است. با اینکه می توان فیلتر را با استفاده از موادی شستشو داده و تمیز کرد اما توصیه می کنیم در این مواقع آن را با فیلتر جدید و با کیفیت تعویض کنید تا کیفیت هوای بهتر با دمای خنک تری داشته باشید.

2- تنظیم نامناسب ترموستات

ترموستات قطعه ای است که وظیفه تنظیم و کنترل دمای محیط را بر عهده دارد. زمانی که این قطعه خراب می شود، تشخیص دمای محیط به درستی صورت نمی گیرد و در نتیجه عملکرد کولر گازی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

اگر کولر گازی دمای محیط را درست اندازه گیری نکند، نمی تواند دمای باد خروجی خود را تنظیم کند. در نتیجه کولر باد گرم می زند. ترموستات هم به صورت دستی و هم به صورت خودکار تنظیم می شود. توصیه می کنیم در زمان مشاهده باد گرم ابتدا تنظیمات آن را در حالت خودکار قرار دهید. اگر دمای باد خنک تر نشد، سپس باید از یک تعمیرکار ماهر برای تعمیر یا تعویض ترموستات کمک بگیرید.

3- کمبود گاز مبرد

وجود مایع مبرد در کولر گازی دلیل اصلی خنک شدن باد آن است. این مایع در سیستم کولر گازی به گردش در می آید و به گاز تبدیل می شود که نتیجه آن انتشار باد سرد است. کمبود گاز یا همان مایع مبرد از دیگر دلایل گرم شدن باد اسپیلت محسوب می شود.

 

عوامل مختلفی باعث کم شدن گاز کولر گازی می شوند که از مهمترین آن ها می توان به وجود نشتی در لوله های گاز، شارژ غیر اصولی، کیفیت پایین مبرد، عدم سرویس دوره ای منظم و به موقع و … اشاره کرد.

4- کثیف شدن پنل خارجی

کثیفی پنل خارجی یا همان کندانسور کولر گازی می تواند دیگر دلیل باد گرم باشد. این پنل باید در خارج از محیط داخلی ساختمان قرار بگیرد. همین امر موجب می شود به مرور زمان به خاطر آلودگی هوا، گرد و غبار و … کثیف شده و فیلترها و بخش های مختلف آن مسدود شود. از این رو عملکرد کولر گازی دچار اختلال شده و خنک سازی به درستی صورت نمی گیرد. با سرویس و نگهداری منظم و تمیز کردن به موقع می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

5- خرابی موتور فن

فن یکی از مهمترین اجزای کولر گازی است که با چرخش پره های خود هوا را تولید کرده و انتقال می دهد. اگر به هر دلیلی مانند سوختن موتور فن، قطع شدن اتصالات، گیر کردن اشیا ریز و درشت و … عملکرد فن مختل شود، هیچ بادی تولید نمی شود و کولر خنک نمی کند.

6- ایراد در کمپرسور

کمپرسور همانند قلب کولر گازی است که عملکرد سایر اجزا به عملکرد آن بستگی دارد. این قطعه کنترل کننده جریان مبرد بین تبخیر کننده و کندانسور است؛ در نتیجه اگر خراب شود، باد سردی تولید نمی شود و کولر گازی باد گرم می زند.

از آنجایی که کمپرسور از اهمیت بالایی برخوردار است، در صورت اینکه متوجه باد گرم کولر خود شدید، بلافاصله کولر را خاموش کنید تا آسیب بیشتری به کمپرسور وارد نشود. سپس برای تعمیر این قطعه با متخصصین و تعمیرکاران حرفه ای و با تجربه تماس بگیرید.

7- معیوب شدن لوله ها

کندانسور و پنل داخلی کولر گازی به وسیله لوله های مسی به یکدیگر متصل شده اند. اگر این لوله ها دچار شکستگی، سوراخ شدن، فرسودگی یا له شدن بشوند، مسیر ورود هوا به مشکل می خورد. در نتیجه هوای لازم برای تولید باد سرد منتقل نشده و کولر باد گرم می زند.

 

وارد آمدن ضربه به لوله ها در اثر سقوط اجسام سنگین، جابجایی نادرست، تعمیرات ساختمانی و … می تواند باعث بروز ایراد در لوله های مسی هوا شود. بنابراین، در نگهداری از آن ها نهایت دقت را داشته باشید.

8- خرابی برد الکترونیک

برد الکترونیک کولر گازی نقش مهمی در عملکرد این دستگاه دارد. این قطعه همانند مغز انسان دریافت و پردازش اطلاعات و ارسال فرمان ها را انجام می دهد. اگر به هر دلیلی برد دچار مشکل شود در این روند اختلال ایجاد شده و فرمان صحیحی به اجزای مختلف صادر نمی شود. در نتیجه، مشکلات مختلفی مانند باد گرم زدن به وجود می آیند.

به عنوان مثال اگر ترموستات یا موتور فن فرمان مناسبی از برد الکترونیک دریافت نکنند، عمل خنک کردن با مشکل مواجه می شود. بنابراین، سعی کنید با نگهداری و سرویس دوره ای منظم همیشه از سلامت این قطعه مهم اطمینان حاصل نمایید.

9- پوشاندن پنل خارجی

برخی از افراد تصور می کنند پوشاندن کندانسور یا همان پنل خارجی کولر گازی مانع از خرابی آن می شود. اما باید بدانید که یکی از دلایل باد گرم اسپیلت پوشاندن این پنل است. اگر در فصل زمستان برای محافظت از کندانسور در برابر سرما، باد و باران آن را با پارچه ای می پوشانید، باید در فصل تابستان آن پوشش را بردارید.

 

در صورت وجود پوشش، گرمای تولید شده نمی تواند خارج شود و مسیر هوا گرفته می شود. در این صورت کمپرسور باید با ولتاژ و توان بالایی کار کند که همین امر موجب آسیب دیدن آن می شود.

10- ظرفیت پایین کولر

یکی از مواردی که هنگام خرید کولر گازی باید به آن دقت کنید، ظرفیت این دستگاه است. ظرفیت اسپیلت باید متناسب با متراژ و اندازه و ابعاد محیط مورد استفاده باشد. اگر در فضای بزرگی از یک کولر گازی با ظرفیت و توان کم استفاده کنید، حس خواهید کرد که کولر این محیط را خنک نمی کند و باد گرم می زند.

11- تابش مستقیم آفتاب روی پنل خارجی

یکی از دلایلی که موجب می شود باد کولر گازی گرم باشد، تابش نور خورشید به صورت مستقیم به کندانسور است. محل نصب پنل خارجی کولر گازی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در مکانی قرار بگیرد که به صورت مداوم در معرض نور خورشید نباشد. شما می توانید از سایبان برای کندانسور استفاده کنید یا آن را در محلی نصب کنید که کمتر نور آفتاب به آن بتابد.

12- برهم خوردن تنظیمات ریموت

همانطور که می دانید برخی از مدل های کولر گازی علاوه بر سرمایش، قابلیت گرمایشی نیز دارند. گاهی اوقات امکان دارد به خاطر تغییرات ایجاد شده در تنظیمات ریموت کنترل کولر گازی، حالت گرمایش را در فصل تابستان فعال کنید. در این صورت کولر باد گرم می زند. بنابراین، همیشه قبل از استفاده از کولر گازی از وضعیت کارکرد آن مطمئن شوید و تنظیمات ریموت را به درستی انتخاب کنید.

 

13- عدم سرویس و نگهداری مناسب

کولر گازی نیز همانند سایر دستگاه ها نیاز به نگهداری درست و اصولی و سرویس دوره ای منظم است. اگر به صورت مرتب وضعیت کولر و اجزا و قطعات آن بررسی شود، مشکلات مختلف مانند باد گرم زدن کمتر رخ می دهند. خرابی قطعات، نفوذ گرد و غبار و … موجب می شوند عملکرد کولر ضعیف شود؛ در نتیجه با سرویس به موقع پیش از رسیدن فصل گرما می توان از باد خنک این کولر در روزهای گرم سال نهایت بهره را برد.

author-avatar

درباره حمید

شرکت فنی و مهندسی سرماسازان به مدت25 سال است که در صنعت بزرگ تاسیسات به عنوان مشاور و مجری و فروشنده برند های بزرگ تجاری(دایکین.اجنرال .گری.گرین .ایران رادیاتور.هایسنس.جنرال گلد) فعالیت داریم وهمچنین نمایندگی خدمات ایران رادیاتور .هایسنس .گرین.دایکین. مدیا را دارا هستیم امیدوارم بتوانیم در بخش خدمات .اموزش یا فروش به شما خدمت رسانی کنیم

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *