اموزش پایه تهویه

آموزش وکیوم کولرگازی

اموزش وکیوم کردن

آموزش وکیوم کولرگازی

 

 

وکیوم چیست؟

 

می دانستیم که رطوبت، دشمن اصلی سیستم تبرید است .

وکیوم پمپ دستگاه می باشد که وظیفه مهم آن خارج کردن رطوبت و  خارج کردن هوا و گازهای غیر قابل تقطیر از سیستم می باشد.
اما بیشتر سرویس کاران به خارج کردن هوا بیشتر فکرمی کنند تا خارج کردن رطوبت از سیستم!

برای همین به جای استفاده از وکیوم پمپ از کمپرسور برای وکیوم کردن دستگاه استفاده می نمایند!پس از تکنیسین حتما بخاهید که وکیوم را بدرستی انجام دهد.

چرا باید کولر گازی را وکیوم کنیم؟

 

بخاطردلایل زیر وکیوم کولرگازی حتمی می باشد:

1- حداکثر وکیوم تولید شده توسط کمپرسور 20inch می باشد و محدوده رطوبت گیری سیستم وکیوم پمپ 30inch است که کمپرسور قادر به رسیدن به این محدوده نمی باشد اما وکیوم می تواند به محدوده رطوبت گیری کمپرسور برسد.

2- استفاده از کمپرسور برای وکیوم کردن سیستم باعث گرم شدن کمپرسور سیستم می شود و بسیار خطرناک می باشد.

 

 

 

 

چه زمانی باید وکیوم کولر گازی را انجام داد؟

 

زمان انجام وکیوم هنگام نصب و راه اندازی دستگاه است.

اما به دلایل تعدادی از شرکت های کولرگازی به این موضوع اهمیت نداده ودستگاه راوکیوم نمی کنند.

بیشتر مردم وخریداران حتی تعدادی از فروشندگان  کولرگازی هم اطلاعی از وکیوم کردن ندارند. و این موضوع باعث ضرر  به مردم و در کل به اقتصاد کشور می گردد.

مقاله پیشنهادی: جمع کردن گاز کولرگازی

 

 

مراحل وکیوم

 

 

وکیوم کولر گازی به چه معنایی است؟

 

مراحل وکیوم

 

نحوه هواگیری اسپلیت

 

در ابتدا درپوش روی شیر های خط مایع و گاز در قسمت یونیت خارجی را بردارید و مطمئن شوید که شیرها حتما بسته هستند.

 

سپس در پوش خط گاز را باز نمایید و شیلنگ گیج مانیفولد ( گیج دو قلو ) را به آن وصل کنید و شیلنگ دیگر را به کپسول ازت وصل نمایید.

شیر کپسول را به آهستگی باز کرده و فشار را به آرامی تا حدود 150 PSI بالا ببرید .

سپس نقاط لازم ( محل های اتصال یا حیانا جوشکاری شده ) را با کف و صابون نشت یابی کنید . در حین کار به عقربه گیج نیز نگاه کرده مبادا پایین آمده باشد که نشانه نشت است . حتما کپسول ازت را نیز به مانومتر مجهز کنید .

.

 

 

 

 

طریقه وکیوم کولر گازی

 

سیلندر ازت را از جای مطمئن تهیه کرده، زیرا در صورت ناخالصی مشکلات عدیده ای بوجود می آورد . هرگز از هوا یا اکسیژن برای تست فشار استفاده نکنید. هرگز ازت را به صورت مایع تزریق نکنید .
در این مرحله پس از تست فشار و اطمینان از عدم نشت کپسول ازت را جدا کرده و بعد پمپ وکیوم را وصل کرده شروع به وکیوم نمایید.

 

زمان وکیوم بسته به ظرفیت پمپ وکیوم و حجم سیستم تهویه متفاوت است .
البته به درجه روی گیج مانیفولد نیز دقت کنید که تا 30- اینچ جیوه ( 1- اتمسفر ) پایین بیاید .

نکته : استفاده از کمپرسور های معمول بجای پمپ وکیوم توصیه نمی شود، زیرا نمی توانند وکیوم خوبی ایجاد کنند.

 

اگر طول لوله کشی بیشتر از 10 متر است اگر طول لوله کشی کمتر از 10 متر است
15 دقیقه یا بیشتر وکیوم نمایید 10 دقیقه یا بیشتر وکیوم نمایید.

در صورتیکه از یک پمپ وکیوم با ظرفیت 8 متر مکعب بر دقیقه استفاده می کنید,پس از وکیوم ابتدا شیر مانیفولد را بسته، سپس پمپ وکیوم را خاموش می کنیم .

مدت زمانی صبر می کنیم و سپس به گیج مانیفولد نگاه می کنیم. اگر عقربه گیج بالا آمده باشد نشانه نشت است، در غیر اینصورت پمپ وکیوم را جدا کرده و توسط آچار آلن ابتدا شیر خط مایع را تا آخر باز می کنیم، سپس شیر خط گاز را تا آخر باز می کنیم. بعد از اندکی صبر سیستم را روشن می کنیم . موقعی که طول لوله کشی از حد استاندارد بیشتر شود نیاز است مقداری مبرد اضافی به سیستم شارژ کنیم که این مقادیر در جداول استاندارد هر دستگاهی به طور اختصاصی داده می شود .

 

 

 

 

قیمت وکیوم کولر گازی

 

برای وکیوم کولر گازی، نیاز به استفاده از پمپ وکیوم را دارید که قیمت آن بسیار بالا است و خرید آن برای یک بار مصرف شخصی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. همچنین، با انجام سرویس سالیانه کولر گازی نیاز به خرید این دستگاه را نخواهید داشت.

هواگیری کولر گازی، به طور کامل هنگام سرویس آن انجام می‌شود. فقط کافیست با مراکز معتبر نصب، سرویس و تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

 

زمان انجام وکیوم کولر گازی

 

بهترین زمانی که می‌توانید برای وکیوم کولر گازی اقدام نمایید، هنگام نصب کولر گازی و راه اندازی آن است. ولی متاسفانه مشاهده می‌شود که خیلی از شرکت های ارائه دهنده خدمات نصب کولر گازی نسبت به این کار بی توجه هستند که باعث می‌شود دستگاه کولر گازی زود خراب شود کولر گازی سرمایش مکفی و مطلوبی نداشته باشد.

عدم اطلاعات کافی مردم نیز موجب می‌شود که این امر مهم به کلی فراموش شود که موجب می‌شود به آن ها ضرر و زیان مالی وارد شود.

تمام این موضوعات در کنار یک دیگر موجب می‌شوند که لازم باشد حتما با نحوه وکیوم و مراحل آن آشنا باشید.

 

علت وکیوم کولر گازی

 

دلیل اصلی که بهتر است برای هواگیری کولر گازی از وکیوم استفاده شود این مسئله است که با هواگیری کولر گازی با وکیوم، موجب می‌شود که رطوبت و هوایی که درون لوله های کولر گازی وجود دارد به طور کامل از بین برود.

در واقع هواگیری کولر گازی با وکیوم موجب می‌شود عملکرد کولر گازی تا حد خوبی بهبود یابد و کولر گازی بازدهی بسیار بالاتری داشته باشد. چرا این کار موجب می‌شود سرمایش دستگاه کولر گازی شما افزایش یافته و کمپرسور یا موتور دستگاه تایم بسیار کم تری کار کند.

کمتر کار کردن کمپرسور نیز موجب کم تر شدن مصرف برق و صرفه جویی در انرژی می‌شود و به این ترتیب عمر مفید دستگاه کولر گازی افزایش خواهد یافت.

 

 

 

 

author-avatar

درباره حمید

شرکت فنی و مهندسی سرماسازان به مدت25 سال است که در صنعت بزرگ تاسیسات به عنوان مشاور و مجری و فروشنده برند های بزرگ تجاری(دایکین.اجنرال .گری.گرین .ایران رادیاتور.هایسنس.جنرال گلد) فعالیت داریم وهمچنین نمایندگی خدمات ایران رادیاتور .هایسنس .گرین.دایکین. مدیا را دارا هستیم امیدوارم بتوانیم در بخش خدمات .اموزش یا فروش به شما خدمت رسانی کنیم

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *